Perowskity są dużą grupą materiałów, które mają strukturę krystaliczną minerału tytanianu wapnia CaTiO3. Został odkryty w roku 1838 przez mineraloga niemieckiego Gustava Rose w górach Ural i nazwany perowskitem na cześć mineraloga rosyjskiego Lwa Perowskiego (1792-1856). Ogólny wzór chemiczny perowskitu to ABX3 gdzie A i B są kationami o różnych rozmiarach, a X jest anionem tworzącym wiązania z obu kationami. 

Do ogniw fotowoltaicznych stosuje się perowskity halogenkowe, w których anionem X jest halogenek, najczęściej brom Br- i jod I-. W miejscu kationu B najczęściej jest to metal, taki jak ołów Pb2+. Z kolei w miejscu kationu A najczęściej występuję kation organiczno-nieorganiczny: kation metyloamoniowy MA+ (CH3NH3+), formamidynowy FA+ (NH2CH=NH2+) lub kation cezu Cs+. W miejsce A, B, X może występować znacznie więcej jonów przy zachowaniu neutralności ładunku. Nie jest to jednak warunek wystarczający. Żeby powstała struktura perowskitu jony te muszą mieć określone rozmiary, żeby mogły się zmieścić w strukturze krystalograficznej perowskitu. O tym, czy dany zespół jonów może wytworzyć perowskit, decyduje wartość współczynnika tolerancji t. Parameter ten, nazywany współczynnik Goldschmidta zdefiniowany jest jako stosunek odległości jonów A-X do odległości B-X, tzn. t = (RB+RX)/{√2(RB+RX)}, gdzie RA, RB, RX są promieniami jonów w modelu, w którym przedstawione są w postaci stykających się kul. Dla perowskitów halogenkowych, parametr ten spełnia warunek: 0,8 <  t < 1,0 [1]

Wielkości promieni jonów wchodzących w skład perowskitu wpływają na stabilność strukturalną perowskitów. Najpopularniejszym perowskitem jest MAPbI3, czyli metyloamoniowy jodek ołowiu, (Eg = 1,55 eV). Przykładami innych perowskitów są FAPbI3, (Eg=1,48 eV), a także CsPbI3 (Eg = 1,73eV), FAPbBr3 (Eg = 2.23 eV) oraz FASnI3 (Eg =1,41 eV). 

Największym zainteresowaniem cieszą się perowskity z mieszanym kationem A (np. FAMA, CsFAMA, CsRbFAMA), w których można sterować parametrem t i uzyskiwać perowskity
o zwiększonej stabilności strukturalnej [2-3). 

Natomiast, mieszając anion halogenkowy jod (w pozycji X) z bromem, można uzyskać większe wartości przerwy energetycznej w porównaniu do perowskitu jodkowego, co jest ważną właściwością ze względu na zastosowanie do ogniw tandemowych perowskit/krzem,
w których przerwa energetyczna perowskitu powinna wynosić ok. 1.7 eV. Istnieje jeszcze możliwość mieszania kationu ołowiu z cyną. W tym przypadku uzyskuje się mniejszą przerwę energetyczną, np. 1.2 eV. Perowskity oparte na stopach Pb-Sn mogą być z kolei wykorzystane w ogniwach całkowicie perowskitowych [4,5] 

Należy zaznaczyć, że zastąpienie częściowe lub całkowite ołowiu przez stop ołowiowo-cynowy jest również korzystne dla środowiska naturalnego. 

Wszystkie powyżej zdefiniowane kationy (A) wbudowują się w sieć perowskitu 3D. Jeśli jednak zostaną użyte duże kationy wówczas nie mogą się one pomieścić w strukturze perowskitu 3D. Mogą one wtedy wytworzyć struktury quasi 2D, w których jedna lub więcej warstw perowskitu o podobnej strukturze jak w perowskicie 3D jest rozdzielona tymi dużymi kationami tworząc super sieć kwantową. Takie quasi 2D perowskity mają zastosowanie w optoelektronice np. na diody LED. Mogą być również użyte do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, jednak ze względu na dużą rezystywność uzyskiwane parametry są znacznie gorsze w porównaniu z perowskitami 3D. Perowskity te odgrywają bardzo ważną rolę w stabilizacji perowskitów 3D, gdyż dobrze zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci do perowskitu 3D.   

W perowskitach 2D stosuje się najczęściej kationy alkiloamoniowe np. fenyloetyloamoniowy (C8H9NH3) PEA lub n-butylammonium BA (C4H9NH3). Uzyskuje się warstwowe perowskity 2D o ogólnym wzorze R2(A)n-1BnX3n+1 (n=1, 2, 3, 4, …) gdzie n jest to liczba warstw (struktura Ruddlesden-Popper), które charakteryzują się dużą stabilnością i odpornością na oddziaływanie H2O. Ostatnio zostało udowodnione, że jeśli w strukturze perowskitu 3D umieści się na granicach ziaren lub na granicy perowskit/HTM struktury quasi-2D, uzyskuje się perowskity o dużej stabilności i równocześnie dzięki pasywacji wysokie sprawności [6,7]. 

W ostatnich latach istnieje duże zainteresowanie perowskitem FAPbI3. Jest to materiał stabilny termicznie a jego przerwa energetyczna (1.34 eV) jest zbliżona do optymalnej dla ogniwa jednozłączowego. Jest on jednak niestabilny strukturalnie w temperaturze pokojowej ulegając przejściu fazowemu z fazy α, o kolorze czarnym do fazy nieperowskitowej δ, o kolorze żółtym, która posiada strukturę heksagonalną i nie jest to materiał użyteczny do ogniw słonecznych. Pomimo tego, okazuje się, że można zwiększyć stabilność tego materiału. 

Jedną z dróg zwiększania stabilności jest zmieszanie kationu FA z MA i nieorganicznymi (Cs, Rb), tak jak opisano powyżej. Domieszkowanie przez MA nie jest jednak korzystne, gdyż zwiększa się przerwa energetyczna i zmniejsza się stabilność termiczna. 

Istnieją inne metody uzyskania stabilności warstwy FAPbI3 nie zmieniając przy tym w sposób istotny szerokości przerwy energetycznej. Jedną z nich jest domieszkowanie perowskitu przez MACl [8]. Kationy MA ulegają wyparowaniu w czasie krystalizacji perowskitu FAPbI3, natomiast jony Cl odgrywają istotną rolę w pasywacji granic ziaren powodując znaczne zwiększenie stabilności perowskitu. Druga metoda, która umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności
i równocześnie wysokiej stabilności jest pokrywanie perowskitu FAPbI3 przez warstwę perowskitu quasi-2D, o czym już pisaliśmy powyżej. Uzyskiwane sprawności przekraczają 22%. 

W celu określenia parametrów ogniw przeprowadza się pomiar charakterystyki prądowo-napięciowej I-V. Pomiar ten w przypadku ogniw perowskitowych nie jest jednak tak jednoznaczny, jak pomiar ogniw krzemowych. Charakterystyka I-V zależy od kierunku polaryzacji i od szybkości sanowania i wykazuje tzw. efekt histerezy. Ponadto parametry ogniwa zależą od czasu wstępnego oświetlania. W tym celu przeprowadza się pomiar maksymalnej mocy w trakcie naświetlania w funkcji czasu. Stosuje się algorytm, który pozwala na śledzenie punktu maksymalnej mocy MPPT lub pomiar sprawności w stanie ustalonym dla ustalonego napięcia w punkcie maksymalnej mocy SSE [9].  

Taką metodę pomiaru stosuje się również w Laboratorium Fotowoltaicznym IMIM PAN. Spośród  wielu badanych perowskitów halogenkowych najlepsze wyniki uzyskano dla perowskitu FAPbI3 z dodatkiem MACl i z użyciem warstwy perowskitu 2D. Do wytworzenia warstwy 2D użyto jodek oktyloamoniowy oznaczony przez OAI. Na rys. 1 przedstawiono charakterystykę I-V ogniwa perowskitowego ze strukturą n-i-p: szkło/FTO/b-TiO2/m-TiO2/FAPbI3/2D perowskit/Spiro-OMeTAD/Au o powierzchni 0.25 cm2. Sprawność najlepszego ogniwa po naświetlaniu przez ok. 60 s osiągnęła wartość w przybliżeniu 22 %. Wewnątrz rysunku umieszczono drugi rysunek obrazujący sprawność w funkcji czasu. Z rysunku wynika, że już po 15 s sprawność ogniwa stabilizuje się i zachowuje prawie stałą wartość.

Rys. 1. Charakterystyka I-V perowskitowego ogniwa słonecznego wykonanego w Laboratorium Fotowoltaicznym IMIM PAN o sprawności ok. 22 % - pomiar po 15 s naświetlania pod symulatorem. Wewnętrzny rysunek przedstawia znormalizowaną sprawność  w funkcji czasu dla stałego oświetlenia AM1.5 o natężeniu 1kW/m2).

Literatura

  1. Gao, P., Gratzel, M. and Nazeeruddin, M.K.,2014, Organohalide lead perovskites for photovoltaic applications, Energy Environ. Sci., 7, 2448–2463.
  2. Saliba, M., Matsui, T., Seo, J.Y., Domanski, K., Correa-Baena, J.P.,. Nazeeruddin, M.K., Zakeeruddin, S.M., Tress, W., Abate, A., Hagfeldt, A., Grätzel, M., 2016, Cesium-containing triple cation perovskite solar cells: Improved stability, reproducibility and high efficiency, Energy Environ. Sci. 9, 1989–1997. 
  3. Saliba, M., Matsui, T. , Domanski, K., Seo, J-Y., Ummadisingu, A.,. Zakeeruddin, S.M., Correa-Baena, J.-P., Tress, W. R., Abate, A., Hagfeldt, A., Grätzel, M., 2016, Incorporation of rubidium cations into perovskite solar cells improves photovoltaic performance, Science, 354, 206-209. 
  4. Xi J.,  and Loi M.A., The Fascinating Properties of Tin-Alloyed Halide Perovskites, ACS Energy Lett. 2021
  5. Tong J., et al., Carrier control in Sn-Pb narrow-bandgap perovskites via 2D cationengineering for all-perovskite tandem solar cells with improved efficiency and stability, Nature Energy,2022,  7, 642–651.
  6. Wang, Z., Lin, Q.,. Chmiel, F.P, Sakai, N. , Herz L.M. and Snaith, H. J. , 2017, Efficient ambient-air-stable solar cells with 2D–3D heterostructured butylammonium-caesium-formamidinium lead halide perovskites, Nature Energy, 2, 17135.
  7. Cho, K. T. , Grancini, G., Lee, Y., Oveisi, E. , Ryu, J. , Almora, O. , Tschumi, M., Schouwink , P. A., Seo, G., Heo, S., Park, J., Jang, J., Paek, S., Garcia-Belmonte, G., Nazeeruddin, M.K, 2018,  Selective growth of layered perovskite for stable and efficient photovoltaics, Energy & Environmental Science, 11, 952-959. 
  8. Kim, M., Kim, G.-H., Lee, T.K., Choi, I.W., Choi, H.W., Jo, Y., Yoon, Y.J., Kim, J.W., Lee, J., Huh, D., Lee, H., Kwak, S.K., Kim, J.Y., Kim, D.S., 2019. Methylammonium Chloride Induces Intermediate Phase Stabilization for Efficient Perovskite Solar Cells, Joule, 3, 2179–2192.
  9. Wang, Y, Liu, X., Zhou, Z., Ru,P.,  Chen,H., Yang,X., and Han, L., Reliable Measurement of Perovskite Solar Cells, Adv. Mater. 2019, 180323