W dniach od 17 do 19 stycznia w Nadarzynie koło Warszawy odbyły się Targi Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii SOLAR ENERGY EXPO 2023.

Targi dobyły się już po raz drugi w centrum konferencyjnym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. 

Obraz zawierający tekst, zewnętrzne

Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcie 1. Wejście do hali targów Solar Energy Expo 2023

Jak podaje organizator, to największe targi przemysłu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Do udziału zgłosiło się blisko 200 wystawców, zaplanowano 33 wykłady a wszystkie stoiska zajmowały powierzchnię 25 000 m2. Targi odwiedziły 14 723 osoby. Wydarzeniu towarzyszył kongres PIME ENERGY STORAGE SUMMIT 2023 podczas którego eksperci w branży dyskutowali o polityce energetycznej w zakresie OZE, oraz magazynowania energii na tle wyzwań polityki klimatycznej UE. Rozmawiano o tym co zrobić, aby w polityce UE i polityce krajowej technologie magazynowania efektywniej wspierały OZE? Jak OZE i magazyny energii mogą wspierać dekarbonizację polskiego sektora energii? Wśród prelegentów znaleźli się: Michał Hetmański (INSTRAT); Magdalena Maj (POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY), Marcin Roszkowski (INSTYTUT JAGIELLOŃSKI) Grzegorz Onichimowski (PIME Polska Izba Magazynowania Energii
i Elektromobilności, Tobiasz Adamczewski, (FORUM ENERGII), Janusz Gajowiecki, PSEW oraz wielu innych [1]. 

Targi dotyczyły szeroko pojętych źródeł odnawialnych. Prezentowano na nich magazyny energii, pompy ciepła czy ładowarki do samochodów elektrycznych. Najwięcej stoisk związanych było z branżą fotowoltaiczną. 

Jedną z liczniejszych grup stanowiły oferty firm zajmujących się konstrukcjami nośnymi dla instalacji fotowoltaicznych. Prezentowano typowe rozwiązania dla montażu na gruncie lub dachach budynków oparte o konstrukcje i elementy stalowe ale także systemy balastowe, jednoosiowe układy śledzące a nawet konstrukcje wykonane z kompozytów. 

  Obraz zawierający tekst, wewnątrz, metal, stojak

Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcia 2 i 3. Konstrukcje stalowe i balastowe do montażu modułów PV – BUDMAT - PVBALLAST [2,3]

Zdjęcie 4. Systemy nadążne jako element konstrukcji nośnej – ENERGY5 [3]

Elementy wykonane z kompozytów są nowością jeśli chodzi o zastosowanie ich w typowych konstrukcjach nośnych dla modułów PV. Oferuje je polska firma KG construction z Zabrza. Jak mówi przedstawiciel firmy konstrukcja ma najniższy ślad węglowy oraz czterokrotnie niższą masę w stosunku do konstrukcji stalowych. Więcej w artykule „Kompozytowe konstrukcje nośne dla fotowoltaiki”. 

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcie 5. Kompozytowe konstrukcje nośne dla modułów PV - KG CONSTRUCTION [4]

Wiele miejsca poświęcono także materiałom i urządzeniom do mycia modułów fotowoltaicznych. Swoją propozycję produktową przedstawiła m.in. prezentowała polska firma PV Clean z Siemiatycz. 

Zdjęcie 6. Środki czystości do mycia modułów PV firmy PV Celan [5]

Wystawcy przedstawili także małe ręczne myjki do niewielkich instalacji PV oraz w pełni automatyczne roboty myjące i wielkie urządzenia samobieżne przeznaczone do czyszczenia największych instalacji naziemnych. 

Obraz zawierający tekst, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie   Obraz zawierający tekst, sufit, stojące

Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcia 7 i 8. Robot do mycia modułów PV – LIFTON POLSKA (z lewej) i duża myjka samobieżna – AGAPIT
(z prawej) [6,7]

Wśród wystawców znalazła się także polska firma TMSYS z Krakowa, która oferuje zaawansowane oprogramowanie do projektowania i kalkulacji rentowności instalacji fotowoltaicznych pod nazwą SOLCAD. Oprogramowanie pozwala na wybór lokalizacji projektu, tworzenie modelu przestrzennego a także konfigurację rozmieszczenia modułów, połączeń i urządzeń peryferyjnych. 

Zdjęcie 9. Oprogramowanie ekran programu SOLCAD – TMSYS [8]

Oprogramowanie jest ciekawą alternatywą dla obecnych na rynku programów zagranicznych. Dlatego poświęcimy mu osobny artykuł pt. „SOLCAD – projektowanie instalacji PV”. 

Na targach prezentowano także urządzenia do kontroli modułów PV podczas pracy, głównie oparte o kamery podczerwieni, jak również drony do inspekcji wizualnej i z użyciem kamer podczerwieni. 

Nie zabrakło dużych i małych systemów magazynowania energii pozyskiwanej z modułów PV. W przypadku tych drugich prezentowano zarówno przenośne moduły, jak i zaawansowane power banki, które kontrolują ładowanie wbudowanych akumulatorów oraz pozwalają na łatwe wykorzystanie tak zgromadzonej energii. 

Zdjęcie 10. Przenośne systemy power bank oparte o lekkie moduły PV – ECOFLOW POLSKA [9]

Prezentowane były także elementy małej architektury, takie jak ławki fotowoltaiczne, czy różnej konstrukcji i wielkości wiaty a także carporty. Na targach można było zobaczyć  nawet systemy ogrodzeniowe wraz z urządzeniami zabezpieczającymi teren na którym znajdują się duże, naziemne instalacje PV. 

Obraz zawierający wewnątrz, sąsiadująco, siatka

Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcie 11. Wiata fotowoltaiczna - KOMALUX [10]

O sukcesie targów świadczy liczba odwiedzających - aż 14 723 osoby. Organizatorzy zachęceni sukcesem drugiej edycji już planują jej trzecią odsłonę, która odbędzie się w dniach od 16 do 18 stycznia 2024 roku w centrum konferencyjnym Ptak Warsaw Expo. Jak podaje organizator 90% powierzchni wystawienniczej dla przyszłorocznej edycji zostało już sprzedane.

W artykule wykorzystano materiały własne autora z targów oraz informacje przedstawione w folderach firm wystawiających swoje produkty na Solar Energy Expo 2023.

  1. Materiały organizatora PTAK Warsaw EXPO https://solarenergyexpo.com/
  2. BUDMAT https://systemypv.budmat.com/
  3. PVBALLAST www.pvballast.com
  4. ENERGY5 www.energy5.pl
  5. PV CLEAN www.pvclean.pl
  6. LIFTON POLSKA https://www.liftonpolska.pl/
  7. AGAPIT - https://agapit.pl/
  8. SOLACAD www.solcad.pl
  9. ECOFLOW POLSKA https://ecoflow.com.pl/
  10. KOMALUX http://komalux.com.pl/