W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost liczby zainstalowanych modułów PV. W pierwszej kolejności zawdzięczamy to programowi Mój Prąd, który przyczynił się znacząco do wzrostu liczby instalacji prosumenckich.

Wielkość takich systemów nie przekracza 10 kW. Oprócz tego typu inwestycji powstają kolejne bardzo duże farmy fotowoltaiczne, które można nazwać elektrowniami słonecznymi. Największą obecnie elektrownią tego typu w Polsce jest ta zlokalizowana w województwie pomorskim w miejscowości Zwartowo. W tym roku powstaje kolejna elektrownia, która ma szansę być drugą co do wielkości w naszym kraju i największą wybudowaną przez firmę TAURON.  

W Mysłowicach powstaje największa elektrownia fotowoltaiczna firmy TAURON i jedna z największych w Polsce. 

Prace budowlane rozpoczęto w lipcu 2022 r. a elektrownia powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Docelowa moc to 100 MW. 

Obraz zawierający trawa, zewnętrzne, droga

Opis wygenerowany automatycznie

Rys. 1. Elektrownia słoneczna w Mysłowicach – źródło TAURON

Tego typu inwestycje są szczególnie interesujące, gdyż pokazują że fotowoltaika to nie tylko małe instalacje przydomowe ale także duże obiekty, które w znaczący sposób przyczyniają się do dywersyfikacji źródeł energii w naszym kraju. Rozwój fotowoltaiki na szeroką skalę rozpoczął się jednak od małych instalacji. Pierwsze tego typu inwestycje realizowano w Niemczech w ramach programu „1000 dachów”. Inicjatywa ta została zrealizowana w latach 1989 i 1990. Poprzedziła ją faza badawcza realizowana od 1974 do 1998 roku. W tamtym czasie był to największy tego typu program na świecie. Po nim nastąpiły kolejne. Obecnie instalacje fotowoltaiczne rozwijają się w trzech kierunkach:

  • instalacje prosumenckie,
  • elektrownie fotowoltaiczne ,
  • fotwoltaika zintegrowana z budynkami lub przedmiotami życia codziennego.

Elektrownia w Mysłowicach doskonale wpisuje się w ten drugi obszar. Inwestycja ta pokazuje także (jak inne podobne tego typu projekty), że z jednej strony jest to duże przedsięwzięcie, które rodzi szereg problemów do rozwiązania, a z drugiej ilość energii którą będzie produkowała elektrownia jest znacząca dla odbiorców. 

Zakres inwestycji 

Największą elektrownią fotowoltaiczną w Polsce jest na dzień dzisiejszy farma Zwartowo. Jej moc maksymalna to 204 MWp.  Zajmuje ona powierzchnię 300 ha i składa się
z ponad 378 tys. modułów PV. Warto podkreślić, że jest to pierwszy etap tej inwestycji, która docelowo ma obejmować moduły PV o mocy 390 MWp. Na drugim miejscu pod względem mocy znajdowała się znacznie mniejsza farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew. Inwestycja zajmuje obszar około 112 hektarów. Do jej budowy wykorzystano 155 000 modułów fotowoltaicznych o mocy 450 W. Moc nominalna farmy w Brudzewie wynosi 70 MW. 

Elektrownia, która powstaje w Mysłowicach, liczy obecnie ponad 60 000 modułów PV co stanowi 73 procent liczby docelowej. W pierwszym etapie inwestycji, tj. w tym roku, zaplanowano przyłączenie do sieci modułów o mocy 37 MW. Instalacja będzie składać się
z 94 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 395Wp każdy. Na chwilę obecną prognozuje się, że farma w ciągu pierwszego roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii.

Nie mniej imponujące są koszty inwestycji. Koszt tego przedsięwzięcia to 122 mln zł. Na realizację TAURON otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Problemy 

O rozmachu inwestycji świadczy nie tylko jej moc czy powierzchnia, jaką zajmuje, ale także fakt, iż podczas budowy należało rozwiązać szereg problemów,  które nie występują przy budowie małych instalacji PV. Przykładowo, elektrownia w Mysłowicach zostanie przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV należącej do TAURON Dystrybucja, a zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Aby to było możliwe należy ułożyć trzy równoległe linie kablowe 110 kV. Linie w całości będą przebiegały pod ziemią, co z kolei sprawiło, że konieczne jest wykonanie przewiertów, m.in. pod nasypem kolejowym, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą, która biegnie w pobliżu farmy. Na dzień dzisiejszy przewiert pod Przemszą, jest gotowy i ma długość 104 m oraz przebiega 3 metry poniżej dna rzeki. Średnica przewiertu wynosi około 40 cm. 

Korzyści 

Planowana produkcja energii elektrycznej elektrowni w Mysłowicach to roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta na przykład Zawiercia. Ważny jest także efekt ekologiczny. Taka produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton w stosunku do konwencjonalnych bloków węglowych.

Jednocześnie inwestycja ta wpisuje się w tak zwany „Zielony Zwrot Taurona. Energia na okrągło”. Jest to nazwa nowej strategii grupy Tauron. Dotyczy ona zarówno produkcji energii w elektrowniach wiatrowych jaki fotowoltaicznych. Grupa TAURON będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy ich  moc do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy 1400 MW. 

Takie plany i deklaracje dają nadzieję na budowę kolejnych dużych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.  

W publikacji wykorzystano ogólnodostępne materiały

  1. Dostępne na stronie firmy TAURON Inwestycje - https://inwestycje.tauron.pl/farma-fotowoltaiczna-myslowice
  2. doniesienia prasowe na temat inwestycji w tym wypowiedzi Prezesa Tauron Pana Pawła Szczeszka – www.jaw.pl
  3. Zdjęcia z https://inwestycje.tauron.pl/farma-fotowoltaiczna-myslowice