W ostatnich czterech latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych. W głównej mierze to zasługa programu dotacji i wsparcia prosumentów pt. „Mój prąd”. W mniejszym stopniu wynik wzrostu świadomości obywateli dotyczącej korzyści płynących z użytkowania instalacji fotowoltaicznej oraz wzrostu cen energii elektrycznej.
Taki stan rzeczy przyczynił się także do tego, że duża część instalowanych w Polsce modułów została wyprodukowana w Chinach. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż, po pierwsze polskie firmy nie byłyby w stanie wyprodukować takiej ilości modułów PV ( Sumaryczna moc modułów zainstalowanych w Polsce na koniec stycznia 2023 to aż 12,5 GW [1]), po drugie, w pierwszej dziesiątce największych producentów modułów PV na świecie aż osiem to firmy z Chin [2].
Jednak w Polsce takzę produkuje się moduły PV. Jedną z bardziej znanych firm w sektorze fotowoltaicznym jest SELFA GE S.A. W pierwszej kolejności to największy polski producent elementów grzejnych z ponad dziewięćdziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji wyrobów elektrotechnicznych. Korzenie SELFA GE S.A. sięgają 1932 roku, kiedy to przy elektrowni Gródek koło Torunia powstała Fabryka Grzejników Elektrycznych. Od roku 1951 siedzibą firmy jest Szczecin, gdzie przez wiele lat odbywała się produkcja urządzeń elektrogrzejnych oraz elementów grzejnych. W 2004 roku SELFA GE S.A. rozszerzyła profil działalności o odnawialne źródła energii, a w 2012 roku uruchomiła nowoczesną, zautomatyzowaną linię do produkcji modułów fotowoltaicznych.
Firma ta nie tylko jest krajowym producentem modułów PV ale także zapewnia kompleksową ofertę produktową całych instalacji fotowoltaicznych. Oferowane przez Selfa GE S.A. moduły PV cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak m.in. technologia multibusbar, half-cut, czy stosowana powierzchnia samoczyszcząca SELF-C. W procesie produkcji modułów PV firma SELFA GE S.A. stosuje innowacyjne technologie m.in. lutowanie bezdotykowe, czy potrójny system kontroli wizyjnej, dzięki czemu ogniwa są wolne od niewidocznych gołym okiem mikropęknięć. Moduły fotowoltaiczne produkowane przez firmę SELFA GE S.A. spełniają wszystkie obowiązujące europejskie normy z zakresu projektowania, kontroli, badań i bezpieczeństwa. Zgodność z normami potwierdzona jest certyfikatami niemieckiego Instytutu Badań i Certyfikacji VDE oraz KIWA Cermet Italia.
Rys.1. Linia produkcyjna modułów PV w firmie SELFA GE S.A.
Firma SELFA GE S.A. podjęła także szereg działań aby zapewnić sobie przewagę konkurencyjną w stosunku do producentów globalnych. Dzięki lokalizacji na terenie Polski oraz gęstej sieci sprzedaży i serwisu gwarantuje natychmiastową obsługę klienta zarówno podczas procesu zakupu, jak i ewentualnych działań gwarancyjnych. Gwarancja, jakość montażu oraz dostępność serwisu są ważnymi kryteriami wyboru obok ceny i mocy oferowanych modułów PV. Szczególnie dużą wagę do zakresu oferowanej gwarancji przykładają klienci inwestujący w farmy fotowoltaiczne. Wybierając polskiego producenta można mieć pewność, że jeśli nawet zajdzie konieczność odesłania modułów PV do wytwórcy w celu dokonania ich ekspertyzy, to nie będzie to skomplikowana procedura logistyczna, wymagająca ponoszenia wysokich kosztów transportu i odpraw celnych.
W ramach realizacji przyjętej strategii „Firmy Przyjaznej Środowisku” od połowy 2018 roku moduły fotowoltaiczne produkowane są przy użyciu energii pochodzącej ze Słońca. Oznacza to, że 100% zapotrzebowania na energię elektryczną dwóch zakładów produkcyjnych oraz ośrodka badawczo-rozwojowego jest pokrywane przez źródła energii odnawialnej. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych na dachach i na gruncie przy obu budynkach wynosi 1 182 kW, a to pozwala firmie SELFA na produkcję ok. 1200 MWh zielonej energii rocznie.
Rys. 2. Moduły fotowoltaiczne zasilające zakład firmy SELFA GE S.A. w Szczecinie
Rys. 3. Moduły fotowoltaiczne zasilające zakład firmy SELFA GE S.A. w Starym Czarnowie
Firma SELFA GE S.A. współpracuje także z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi w tym z Laboratorium Fotowoltaicznym Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk (IMIM PAN). Od 2015 roku IMIM PAN prowadzi badania modułów i ogniw fotowoltaicznych dla firmy SELFA GE S.A. Badania dotyczą pomiarów parametrów elektrycznych oraz polegają na wyznaczaniu charakterystyki prądowo-napięciowej. IMIM PAN prowadzi także wspólne badania z firmą SELFA dotyczące diagnostyki mikropęknięć ogniw fotowoltaicznych metodą elektroluminescencyjną. Warto podkreślić, że wyniki tych badań pozwoliły usprawnić proces produkcyjny w firmie SELFA.
Aby jeszcze lepiej dbać o rozwój nowych technologii, kontrole stosowanych materiałów i dostarczanych produktów w 2019 roku SELFA GE S.A. wybudowała i odpowiednio wyposażyła własny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Ponadto firma SELFA aktywnie promuje nowoczesne rozwiązania wśród instalatorów i dostawców elementów fotowoltaicznych. Od czterech lat organizuje konferencje pt. „Akademia SELFA” Najbliższa odbędzie się w Mierzęcinie w dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2023. Tematyka tegorocznej konferencji poświęcona będzie najnowszym trendom w technologii produkcji modułów PV oraz zaawansowanej diagnostyce uszkodzeń. Planowane są prezentacje na temat coraz popularniejszej technologii TOPCon oraz demonstracja jak powstają mikrouszkodzenia w modułach PV połączony z ich diagnostyką w czasie rzeczywistym. Wreszcie firma SELFA GE S.A. od niedawna, we współpracy z kanałem youtube Mr Akumulator, publikuje filmy na temat produkcji i diagnostyki zarówno instalacji, jak i modułów PV.
W publikacji wykorzystano ogólnodostępne materiały firmy SELFA GE S.A. oraz:
1. https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/
2. Solar Media. Ltd. 2023, PV Manufacturing & Technology Quaterly report, Feb 2022 release