Rozwój komercyjnie dostępnych modułów fotowoltaicznych to przede wszystkim udoskonalanie technologii ich produkcji, poszukiwanie nowych, lepszych materiałów czy wreszcie podnoszenie sprawności samych ogniw. Ostatnio w obu tych obszarach dużo się dzieje. Informowaliśmy na naszym portalu o rekordzie sprawności dla jednozłączowego krzemowego ogniwa fotowoltaicznego.

Po sześciu latach przerwy, rekord sprawności z 2017 roku, który należał do firmy Kaneka, został pobity w listopadzie 2022 przez ogniwo wyprodukowane przez Longi. (więcej w artykule: Nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa słonecznego). Warto przypomnieć, że rekordowe ogniwo osiągnęło sprawność 26,81%, co jak na produkt komercyjny, o powierzchni 274,4 cm2, jest imponującą wartością. Także moduły fotowoltaiczne, wprowadzane na rynek w ostatnim czasie, pobiły dotychczasowe rekordy sprawności. Najpierw, wspomniana już, firma Longi zaprezentowała moduł o sprawności konwersji energii słonecznej na energię elektryczną wynoszący 22,8% a następnie firma Aiko zaprezentowała moduł o sprawności 23,6%. Tym samym moduł ten stał się najsprawniejszym komercyjnym modułem PV na świecie, jednak nie na długo, gdyż Aiko podało, że laboratorium TUV SUD potwierdziło sprawność ich najlepszego modułu i wynosi ona aż 24%!. O tym także informowaliśmy na naszym portalu w aktualnościach dotyczących najsprawniejszych modułów PV dostępnych obecnie na rynku (więcej w artykułach: Najsprawniejsze moduły PV – technologie i kierunki rozwoju cz. 1, cz. 2 oraz cz. 3 oraz Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego). 

Zarówno nowe rekordy dotyczące sprawności konwersji energii ogniwa, jak i modułu PV pokazują obecne trendy w fotowolotaice. Niemniej jednak, obok rekordowej sprawności,  a co za tym idzie coraz wyższej mocy, bardzo ważnym parametrem jest także cena oferowanych rozwiązań. Zmiany cen i ich wzajemna korelacja dla różnych rodzajów modułów fotowoltaicznych także mogą być pomocne przy ocenie trendów i kierunków rozwoju fotowoltaiki. Czynniki te są bardzo ważne dla inwestorów. Branża fotowoltaiczne przyzwyczaiła nas do tego, że rok do roku ceny ogniw, a co za tym idzie, ceny modułów notowały tendencje spadkowe. Największe spadki cen notowano w okresie od 2007 do 2013 roku. W późniejszym czasie można było nadal liczyć na obniżki, ale ich poziom nie był już tak spektakularny. Na rysunku 1 pokazano zmiany cen dla modułów dostępnych na rynku w latach 2006 do 2013 [1]. Dodatkowo znalazły się na nim zmiany cen pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej określanych jako BOS (Balance of System). Parametr ten często pojawia się w analizach ekonomicznych dotyczących instalacji fotowoltaicznych, gdyż określa jaki jest koszt wszystkich urządzeń wymaganych do obsługi i integracji paneli fotowoltaicznych z systemem podłączonym do sieci lub poza siecią. Najprościej rzecz ujmując, BOS obejmuje wszystkie elementy systemu fotowoltaicznego z wyjątkiem samych paneli słonecznych czyli: okablowanie, przełączniki, system montażowy, jeden lub wiele falowników słonecznych, bank akumulatorów i ładowarkę akumulatorów.

Wykres 1

Rys. 1. Wykres zmian cen modułów fotowoltaicznych i instalacji PV w latach 2006 do 2013 [1]

Ceny podane na wykresie odnoszą się do mocy 1 kW. Jak widać jeszcze w 2006 roku cena jednego wata mocy w module PV wynosiła aż 3,5 euro. Pomiędzy rokiem 2012 a 2013 spadła ona do wartości poniżej 1 euro a w roku 2017 wynosiła około 0,5 euro za wat. Oznacza to, że ceny w omawianym okresie spadły aż o 87 %.

Obecnie, dane na temat cen modułów fotowoltaicznych można uzyskać głownie z portali: pvXchange [2] oraz PVinsight [3]. Pierwszy z nich od lat prowadzi analizy rynku PV i przedstawia zmiany cen w postaci wykresów dla różnych okresów czasu. Drugi, podaje ceny zarówno dla krzemu, płytek krzemowych przeznaczonych do produkcji modułów jaki i samych ogniw i modułów, przy czym ceny podzielone są na trzy grupy: najniższa, średnia i najwyższa cena dla danego produktu. Najnowszą analizę cen modułów PV na przestrzeni ostatniego roku podaną przez pvXchange pokazano na rysunku 2.

Wykres 2

Rys. 2. Wykres zmian cen modułów fotowoltaicznych od maja 2022 do maja 2023 [2]

Jak wykazano wyniki nie odnoszą się bezpośrednio do mocy, czy też technologii wykonania. Autorzy analizy definiują trzy przedstawione grupy w następujący sposób: (I) Moduły wysokosprawne (High Efficiency) zbudowane w oparciu o ogniwa wykonane w technologii HJT, TOPCon, IBC oraz inne, ale o sprawności konwersji energii przekraczającej 21%, (II) moduły dominujące na rynku (Mainstream) czyli standardowe moduły PV zbudowane w oparciu o ogniwa PERC wykonane zarówno na krzemie typu n jak i p o sprawności do 21%, (III) tanie moduły, czyli o niskiej sprawności wykonane w technologiach, które są wycofywane z rynku a także moduły bez gwarancji producenta. Z przedstawionych danych wynika, że typowa cena dla modułów z pierwszej kategorii to 0,35 euro/Wp – spadek o 12,5%, dla drugiej kategorii to 0,28 euro/Wp, - spadek o 6,7% a dla trzeciej 0,17 euro/Wp – spadek o 10,5%.

Zgodnie z przedstawioną analizą ceny w tym roku utrzymują się na bardzo niskim poziomie a porównanie rok do roku wskazuje niewielki spadek. Przy czym należy podkreślić, że najniższe ceny w historii zanotowano w roku 2020. Więcej o zmianach cen modułów PV na przestrzeni ostatnich lat w artykule: Czy moduły PV będą jeszcze tańsze?.

W artykule wykorzystano ogólnodostępne informacje oraz dane z publikacji na portalach:

1. Fraunhofer ISE, Solar Photovoltaics (PV) https://wiki.energytransition.org/

2. www.pvexchange.com

3. http://pvinsights.com/