W dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku odbyły się największe w Europie Targi Intersolar Europe. Wydarzenie miało miejsce w centrum wystawienniczo kongresowym w Messe München w Monachium i odbyło się w ramach największej europejskiej platformy dla branży energetycznej Smarter E Europe.
Smarter E Europe 2024, obejmował cztery wystawy indywidualne: Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe, EM-Power
Targi Inter SOLAR 2023 [1]
Intersolar Europe to wiodące targi dla branży fotowoltaicznej nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Prezentowane tam produkty, rozwiązania, materiały i technologie odzwierciedlają gigantyczny postęp, jaki się dokonuje obecnie w branży fotowoltaicznej. Targi odbywają się już od ponad 30 lat. Co roku odwiedzają je najważniejsi przedstawiciele przemysłu a także nauki. Event ten odbywa się pod hasłem: „Connecting solar business”. Dzięki takim wydarzeniom producenci, dostawcy, dystrybutorzy, instalatorzy, projektanci oraz przedstawiciele start-upów uzyskują informacje nt. najnowszych trendów i innowacji w fotowoltaice. Odwiedzający i wystawcy zainteresowani zdecentralizowanym światem energii mogą skorzystać z trzech dodatkowych targów energetycznych związanych z Intersolar Europe, które obejmują technologie magazynowania, infrastrukturę ładowania, e-mobilność i sieci cyfrowe. W tym samym czasie odbywa się również konferencja Intersolar Europe Conference, podczas której uznani eksperci prezentują przełomowe innowacje
w międzynarodowej transformacji energetycznej.
ees Europe
Podczas ees Europe 2023 ponad 650 wystawców prezentowało systemy magazynowania energii. Tego typu rozwiązania są kluczowe aby móc wdrażać w przyszłości o bezpieczne
i stabilne dostawach energii odnawialnej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez odpowiednio dużego i efektywnego magazynu energii nie jest to obecnie możliwe. Dobrym przykładem są Niemcy, gdzie ponad 650 000 instalacji domowych posiada magazyny energii. W porównaniu z ubiegłym rokiem zarówno liczba wystawców, jak i powierzchnia wystawiennicza ees Europe wzrosły ponad dwukrotnie. Ponad 650 wystawców zaprezentowało swoje produkty na około 45 000 metrach kwadratowych obejmujących pięć hal wystawowych i zewnętrzną powierzchnię wystawienniczą.
Power2Drive Europe
Prezentowano nowe technologie ściśle związane z elektro mobilnością. Tematyka dotyczyła trwającej właśnie transformacji w zakresie energii i mobilności, która wyraźnie napędza podaż rozwiązań dla elektromobilności i infrastruktury ładowania. Na forum Power2Drive naukowcy i eksperci, producenci oraz dystrybutorzy dzielili się spostrzeżeniami na temat aktualnych tematów i nowych technologii. Pokazano, że w 2022 roku po samych niemieckich drogach jeździło ponad milion e-pojazdów. Ich zdolność magazynowania energii wynosi już dziś 55 gigawatogodzin, czyli więcej niż wszystkie niemieckie elektrownie szczytowo-pompowe razem wzięte. Jeśli takie samochody są po prostu zaparkowane i podłączone do sieci, można je wykorzystać do ustabilizowania sieci energetycznej i zwiększenia jej elastyczności. Cel, jakim jest wprowadzenie 15 milionów pojazdów elektrycznych na niemieckie drogi do 2030 r., pozwoli na magazynowanie 825 gigawatogodzin. Nawet jeśli tylko część tej mocy zostanie wykorzystana do stabilizacji sieci, będzie to miało kluczowe znaczenie dla sukcesu nowego świata energii i mobilności. Przedstawiono także nowe rozwiązania z zakresu ładowania samochodów elektrycznych dla flot. Na parkingu przed halą wystawienniczą dostępne były dla uczestników targów samochody elektryczne, którymi można było odbyć jazdę próbną.
EM-Power Europe 2023
Na EM-power najwięcej mówiono na temat holistycznego systemu energii odnawialnej. To idea, która sprowadza się do tego, że sieć energetyczna przyszłości musi być cyfrowa, elastyczna, inteligentna i zintegrowana ze wszystkimi źródłami energii. Musi jednocześnie gwarantować dostawy energii odnawialnej przez całą dobę. Możliwe to będzie, gdy przejdziemy na w pełni kontrolowany system dopasowywania produkcji bezemisyjnych źródeł energii do jej zużycia i to w cyklu godzinowym. Taka zmiana może pomóc przyspieszyć dekarbonizację sieci, obniżyć koszty, zwiększyć dokładność raportowania emisji dwutlenku węgla i znacząco zwiększyć elastyczność całego systemu. Wiele miejsca poświęcono na tematy związane z modernizacją sieci elektroenergetycznej do sieci inteligentnej, koncepcją integracji prosumentów i samochodów elektrycznych w całościowy system energetyczny. W porównaniu z ubiegłym rokiem pojawiło się o 40 procent więcej wystawców.
The Smarter E Europe to także konferencje i wykłady, które dotyczyły głównie innowacji, modeli biznesowych i trendów w branży energii odnawialnej i elektro mobilności. Skoncentrowano się na rozwiązaniach dotyczących inteligentnego łączenia sektorów energii elektrycznej, ciepłownictwa i mobilności – na przykład poprzez możliwe kombinacje fotowoltaiki, magazynowania i e-mobilności – oraz ich integracji z inteligentną siecią energetyczną. Na konferencjach często pojawiało się pytanie, czy istnieją już obecnie rozwiązania, produkty i modele biznesowe zapewniające bezpieczne, całodobowe dostawy energii odnawialnej? Podczas Inter Solar miała miejsce prezentacja stowarzyszenia branżowego SolarPower Europe.
Prezentacja stowarzyszenia branżowego SolarPower Europe [1].
Zaprezentowano globalne prognozy rynkowe dla energii słonecznej na lata 2023–2027. Opracowanie pt. „Global Market Outlook” pokazało, że rynek europejski rozwija się w ogromnym tempie, szybciej niż większość innych rynków regionalnych na świecie.
W artykule wykorzystano materiały własne autora z targów oraz informacje ze strony
https://www.intersolar.de/home
[1] https://www.intersolar.de/press/press-pictures