Targi Intersolar to także nagrody dla najbardziej innowacyjnych produktów z branży fotowoltaicznej. Międzynarodowe jury oceniło zgłoszenia do konkursu Intersolar AWARD 2023 i wybrało trzy firmy, których przełomowe technologie fotowoltaiczne wyróżniały się najbardziej.

Nagrody wręczono na dużej scenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Monachium (ICM). Podkreślono, że osiągnięcia laureatów są dowodem na to, iż branża fotowoltaiczna wyznacza trendy dla nowego świata energii. Począwszy od wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych, przez wysokowydajne falowniki, aż po zrównoważone rozwiązania systemowe.

Laureaci konkursu Intersolar AWARD 2023

Laureaci konkursu Intersolar AWARD 2023 [1]

Laureaci konkursu Intersolar AWARD 2023

HUAWEI Technologies (Chiny): SUN2000-330KTL

SUN2000-330KTL to wydajny, a jednocześnie niedrogi falownik łańcuchowy do dużych instalacji fotowoltaicznych opracowany przez firmę HUAWEI Technologies. Jest to inwerter beztransformatorowy, który łączy w sobie bardzo wysoką wydajność 330 kilowatów (kW)
z kompaktową konstrukcją i sprawnością (według norm europejskich) na poziomie 98,8 procent. Dzięki klasie ochrony IP 66 został zbudowany z myślą o przedłużonej trwałości. SUN2000-330KTL posiada również nowe rozwiązania, takie jak: potrójne zabezpieczenie DC, które zapobiega występowaniu typowych problemów z systemami PV, a także technologię samoczyszczącego wentylatora w układzie chłodzącym, która obniża koszty konserwacji. Jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi modułami fotowoltaicznymi.

Werdykt panelu: Inteligentny i elastyczny falownik, który łączy technologie oparte na sztucznej inteligencji z nowoczesną, wysokowydajną elektroniką w stosunkowo niskiej cenie.

SHENZHEN AIKO DIGITAL ENERGY TECHNOLOGY (Chiny): moduły PV typu ABC

Moduły ABC stworzone przez chińską firmę Aiko Solar powstały na bazie ogniw PV na krzemie typu n. Są to ogniwa należące do najnowszej rodziny typu IBC. Moduły fotowoltaiczne produkowane przez firmę AIKO osiągają moc 610 watów przy sprawności 23,6 procent, czyli znacznie więcej niż większość dostępnych modułów. Moduły wykonane w układzie szkło-szkło  mają także imponujące współczynniki temperaturowe i 30-letnią gwarancję na moc. Oprócz doskonałości technicznej, nowa linia Aiko Solar charakteryzuje się czystą estetyką i całkowicie czarnymi wariantami, pasującymi do szerokiej gamy projektów budowlanych. Panel ekspertów pochwalił również Aiko Solar za metalizację modułów ABC wykonaną bez użycia srebra.

Na temat tych modułów oraz problemu srebra pisaliśmy wielokrotnie na naszym portalu.

WAVELABS Solar Metrology Systems (Niemcy): SINUS-360 ADVANCED

WAVELABS, firma założona w Lipsku w Niemczech, jest jednym z największych na świecie producentów symulatorów światła opartych na diodach LED służących do pomiaru parametrów elektrycznych ogniw słonecznych. Najnowszy jej produkt SINUS-360 ADVANCED umożliwia dokładną i ultraszybką charakterystykę ogniw fotowoltaicznych w procesie produkcyjnym a także podczas prowadzenia badań naukowych. Zbudowany jest z 27 indywidualnie sterowanych kanałów LED, a przy tym daje wyjątkowo jednorodne oświetlnie obszaru testowego. Symulator jest w stanie odtworzyć warunki oświetleniowe panujące prawie w każdym miejscu na Ziemi. Urządzenie pomiarowe jest w stanie analizować wysokowydajne ogniwa, w tym ogniwa słoneczne typu HJT, TOPCon oraz tandemowe ogniwa perowskitowo-krzemowe. SINUS-360 ADVANCED umożliwia użytkownikom automatyzację testów, pomiarów i zbierania danych. Jego modułowa konstrukcja może również łączyć wiele metod analitycznych, takich jak elektroluminescencja i kontrola w podczerwieni. Największe wrażenie zrobiło na panelu ekspertów źródło światła LED, monitorowanie widma światła
w czasie rzeczywistym.

Targi i konferencje w liczbach

The Samrter E Europe w ramach których zorganizowano tegoroczne Targi Inter Solar 2023 oraz związane z nimi konferencje imponują skalą przedsięwzięcia. Organizatorzy mówią
o ogromnym sukcesie i fakt ten znajduje potwierdzenie w liczbach. Udział wzięło 2469 wystawców z 57 krajów. Zaprezentowali oni swoje produkty i rozwiązania dla branży fotowoltaicznej na łącznej powierzchni wystawowej liczącej 180 000 metrów kwadratowych. Tak ogromny obszar znalazł się w 17 halach wystawienniczych, przy czym część stanowisk
i odbyła się także poza nimi. Targi i konferencje odwiedziło ponad 106 000 gości ze 166 krajów oraz ponad 2000 uczestników konferencji i wydarzeń towarzyszących. To sprawiło, że The smarter E Europe 2023 stało się największym i najbardziej międzynarodowym wydarzeniem
w jego dotychczasowej historii. Znany jest już termin przyszłorocznej edycji The smarter E, który został ustalony na 19-21 czerwca 2024 r. Tym samym największa w Europie platforma branży energetycznej powróci do monachijskich hal wystawienniczych w przyszłym roku.

Organizatorem Intersolar Europe jest Solar Promotion GmbH, Pforzheim i Freiburg Irtschaft Touristik und Messe GmbH & Co. KG (FWTM).

O najciekawszych innowacjach prezentowanych na targach napiszemy na naszym portalu
w najbliższym czasie.

W artykule wykorzystano materiały własne autora z targów oraz informacje ze strony

https://www.intersolar.de/home

[1] https://www.intersolar.de/press/press-pictures